Opiner Helpdesk: Mail

Opiner 1.5 ako darček

V dnešný posledný májový deň sa do sveta konečne dostáva nová verzia redakčného systému Opiner CMS. Vaše stránky budú opäť raz poskytovať viac nových funkcií ako pre návštevníkov, tak aj pre vás administrátorov. Prehľad všetkých noviniek, ktoré Yorokobi (alias označenie novej verzie 1.5) prináša, nájdete už vo vnútri článku.

 • Administrácia dostala vynovený design. Jeho koncept bol robený tak, aby ste mali všetky potrebné prvky (menu, widgety) na dosah ruky a zároveň aby ostal dostatok miesta aj na samotnú správu stránky.
 • Okrem toho si môžete zmeniť farbu administrácie. Ak vám neladí základná modrá, môžete si vybrať z pár prednastavených tém (zelená, fialová, ružová, …) alebo aj vygenerovať vlastnú pomocou novej aplikácie ThemeCreator.
  • Tu spomeniem, že ak vám nebude fungovať generovanie tém, skúste nastaviť chmod (prístupové práva) na 777 pre priečinok /admin/remote/sche­mas.
 • Čo sa týka administrácie, po novom sa môže na domovskej stránke nachádzať rôzny obsah. Môže to byť Zoznam aplikácií (tak ako sme to poznali doteraz), ale aj Správa menu, Správa článkov, Správa albumov, či ľubovoľná z nainštalovaných aplikácií. Z toho všetkého si môžete vyberať v časti Nastavenia > Ovládací panel.
 • Pokrok nastal aj pri práci s redaktormi. Po novom je možné ku každej sekcií zvlášť nastaviť pristupové práva jednotlivých redaktorov na editáciu. Okrem toho má ešte administrátor možnosť zvoliť autora článku pri jeho pridávaní/edi­tovaní.
 • Po absencií vo verzií 1.4 a 1.4.1 bol znova pridaný HCM modul email pre vykreslenie kontaktného formulára a následného odoslania emailu.
 • Mierne vynovená bola správa albumov v administrácií. Konkrétne samotný zoznam albumov nabral novú grafiku.
 • A čo sa týka návštevníkov vašich stránok, tak tí si môžu odteraz užívať tzv. MobileView – po príchode na vašu stránku cez mobilný telefón sa zapne špeciálny, úsporný režim, ktorý je navyše rozmerovo prispôsobený na nízke rozlíšenie.
  • Pokiaľ sa vám štandardná grafika pre mobilný režim nepáči, môžete ju upravovať ako klasicky template v priečinku /templates/mobile.
  • Myslite ale na to, že výslednú grafiku treba kvôli WAP protokolu orientovať na rozlíšenie o šírke 240px, aj keď má možno váš konkrétny mobilný telefón viac.
 • Pribudla nová aplikácia SearchStory, kde si môžete prezrieť, čo ľudia vyhľadávali na Vašej stránke. Samozrejme, že tam neuvidíte výsledky hneď po nainštalovaní 1.5 a ani vtedy, pokiaľ nemáte na stránke vyhľadávacie políčko.
 • Bolo opravených niekoľko bugov ako napríklad pri stránkovaní v štatistikách alebo s úvodzovkami a spätnými lomítkami pri komentároch na Windows serveroch.

Na záver by som ešte rád dodal, že táto verzia bola vyvíjaná ako narodeninový darček pre môjho veľmi dobrého známeho a zároveň kolegu z Ovalia, Miroslava Belányiho, ktorý dnes oslavuje krásnych osemnásť rokov. Prajem všetko najlepšie a vychutnaj si svoj narodeninový darček ;)

Aktualizácie a nové inštalačné balíky nájdete v sekcií Stiahnite si.Dátum pridaniaUtorok, 31. Máj, 2011 @21:15
AutorTomáš Tatarko
Kategórie
Nálepky, , ,
Prečítané112 825x
Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom